Na wygląd naszej skóry ma wpływ wiele czynników, m.in. geny, styl życia, czynniki środowiskowe, a także poprawna pielęgnacja.
Przede wszystkim wszystkie środki pielęgnacyjne powinny być dobrane do rodzaju naszej cery i jej potrzeb. Nie znając rodzaju swojej skóry ciężko dobrać odpowiednie kosmetyki, które przyniosą pożądane rezultaty.
Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów cery:
Cera normalna
Cera normalna jest idealnie nawilżona, gładka, nie wysusza się, ani nie przetłuszcza. Zwykle nie ma problemów z trądzikiem, czy rozszerzonymi porami, rzadko jest podrażniona i nieprzyjemnie napięta.
Cera sucha
Cera sucha jest przesuszona i szorstka. Może łatwo ulegać podrażnieniom, również tym spowodowanym czynnikami środowiskowymi, jak zmiany temperatury, czy zanieczyszczenia powietrza. Na cerze suchej najszybciej widać oznaki starzenia się skóry.
Cera tłusta
Posiadacze cery tłustej zmagają się ze świeceniem skóry oraz nadmierną produkcją łoju, zwłaszcza w strefie T (czoło, nos i broda). Tłusta cera sprzyja powstawaniu różnego rodzaju niedoskonałości, jak zaskórniki i wypryski.
Cera mieszana
Łączy cechy cery normalnej i tłustej. Cera mieszana ma tendencje do przetłuszczania się w strefie T, natomiast policzki są bardzo matowe. Jest trudna w pielęgnacji, ponieważ trzeba ją traktować jednocześnie jak skórę suchą i tłustą.
Każdy rodzaj cery może mieć również podtyp, najczęściej wyróżniamy cerę: naczyniową, trądzikową, wrażliwą, alergiczną, odwodnioną i dojrzałą. Co ciekawe, możemy mieć nawet kilka podtypów skóry, np. skóra sucha, wrażliwa i dojrzała.
Kosmetolodzy zwracają uwagę, że pielęgnacja powinna być dostosowana do rodzaju skóry, jej kondycji oraz naszego wieku. Skóra nastolatka i osoby dojrzałej mają zupełnie inne potrzeby. Ważna jest również pora roku – latem koniecznie postawmy na kremy z filtrami SPF, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, tym samym spowalniając proces starzenia się skóry, natomiast zima to czas, kiedy powinniśmy stosować produkty ochronne i regenerujące.
Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad pielęgnacyjnych:
Oczyszczanie
Na twarzy osadza się mnóstwo różnych zanieczyszczeń, dlatego konieczne jest oczyszczanie skóry zarówno rano, jak i wieczorem. To najważniejszy etap pielęgnacji, którego nie możemy pominąć – na zanieczyszczonej skórze nie sprawdzą się żadne, nawet najdroższe kosmetyki. Najskuteczniejsze jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy, które doskonale usuwa zanieczyszczenia, zwęża pory i odżywia skórę.
Etap pierwszy to usunięcie makijażu i wszelkich zanieczyszczeń za pomocą mleczka do demakijażu, olejku lub płynu micelarnego.
Etap drugi polega na oczyszczeniu twarzy produktem specjalnie do tego przeznaczonym, np. pianką lub żelem do mycia twarzy.
Tonizacja
To niestety często pomijany etap w pielęgnacji. Celem stosowania toniku jest przywrócenie skórze jej naturalnego pH, które chroni przed rozwojem bakterii i zapewnia lepsze wchłanianie kosmetyków.
Tonik powinniśmy stosować po każdym zetknięciu skóry twarzy z wodą!
Złuszczanie
Złuszczanie ma na celu usunięcie martwych komórek naskórka. Peeling powinniśmy wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu, pozwoli to wygładzić i rozjaśnić skórę. Peelingi dzielimy na mechaniczne, enzymatyczne i chemiczne – produkt powinien być dostosowany do kondycji skóry.
Odżywianie
To wszelkiego rodzaju maseczki i olejki, zawierające witaminy i wartościowe dla naszej skóry składniki aktywne. Warto również stosować serum, które pomoże w osiągnięciu pożądanych efektów, np. ujędrnienie skóry, pozbycie się przebarwień, redukcja zmarszczek.
Nawilżanie
Każdy typ cery wymaga nawilżenia! Stosowanie kremu uzupełnia poziom wody w cerze, ale też zabezpiecza ją przed jej utratą i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Nie mogą o tym zapomnieć również posiadacze cery tłustej, jeśli nie nawilżymy skóry odpowiednio, to będzie próbowała to zrobić sama poprzez produkcję dodatkowego sebum, a to błędne koło. Na noc możemy używać bardziej odżywczych produktów o tłustej formule ze składnikami regeneracyjnymi, natomiast na dzień lepsze będą te o lekkiej konsystencji i z filtrem SPF, które idealnie się sprawdzą również pod makijaż.
Warto pamiętać, że na piękny i promienny wygląd naszej skóry ma wpływ wiele czynników, jak stan zdrowia, dieta, a nawet to jakich kosmetyków do makijażu używamy i jak często myjemy pędzle, które mogą być siedliskiem bakterii i zarazków!