Warto przynajmniej raz w tygodniu wygospodarować odrobinę czasu dla siebie i swojego ciała. Rytuał piękna w postaci domowego SPA nie tylko pozytywnie wpływa na ciało w kwestiach pielęgnacyjnych, ale także pozwala na odprężenie i relaks całego organizmu, co jest niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Domowe SPA może być tańszą alternatywą dla luksusowych zabiegów w miejscach do tego przeznaczonych. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, jak zapewnić sobie własny salon odnowy bez wychodzenia z domu.
RELAKSUJĄCA KĄPIEL
Jeśli posiadasz w swoim mieszkaniu wannę to jesteś szczęściarzem, który może sobie pozwolić na odprężający rytuał gorącej kąpieli. W tym przypadku łazienka staje się azylem, o którego wystrój i zapach również warto zadbać np. poprzez zapalenie ulubionych świec lub rozpalenie kadzidełek.
Dużo większe pole do popisu mamy jeśli mowa o dodatkach do samej wody.
- W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują musujące kule do kąpieli, które po wrzuceniu do wanny syczą, tworzą bąbelki, pięknie pachną oraz mogą zmienić zabarwienie wody na wybrany przez nas kolor kuli. Kule wykazują działanie zmiękczające wodę, mają neutralizować toksyny a także nawilżać skórę. Kule za sprawą swojego aromaterapeutycznego działania przyczynią się także do wyciszenia organizmu. Pod kątem nut zapachowych wybór kul jest bardzo szeroki. Zależnie od indywidualnych upodobań, na rynku można znaleźć kule kwiatowe, owocowe, orientalne, cytrusowe i jeszcze wiele wiele innych.
- Sól do kąpieli to kolejny produkt, który warto dorzucić do naszej wody w wannie. Naturalne sole są bogate w mikroelementy i minerały, które mają zdrowotny wpływ na naszą skórę oraz ciało. Dodanie nawet garści soli do kąpieli jest w stanie poprawić krążenie krwi, załagodzić skurcze mięśni, uspokoić zapalenie stawów i uśmierzyć różnego typu ból. Sól wykazuje także właściwości oczyszczające i detoksykacyjne. Najbardziej popularne sole do kąpieli to: sól kamienna, sól z Morza Martwego i sól Himalajska.
- Do wody zaleca się także dodawać kilka kropel olejków eterycznych. Aromaterapia uznawana jest za naturalną metodę pozwalającą zwalczyć stres, doznać stanu odprężenia a nawet poprawić nastrój. Olejki eteryczne są doskonałe nie tylko do kąpieli, ale także do inhalacji, sauny, masażu. Proponowane przez nas olejki, które świetnie sprawdzą się do kąpieli to: eukaliptusowy, z drzewa różanego, cytrynowy, z drzewa sandałowego, lawendowy. Lawenda przykładowo przyśpiesza gojenie się naskórka, łagodzi bóle i koi nerwy oraz pomaga w walce z bezsennością.
PEELINGI
Peeling jest podstawowym kosmetykiem, który zapewnia gładkość skórze i nadaje jej blasku, usuwając przy tym zrogowaciały naskórek. Peelingi poprawiają mikrokrążenie skóry oraz sprzyjają walce z cellulitem. Pozbycie się martwego naskórka umożliwia sprawniejsze wchłanianie do skóry składników aktywnych zawartych w nakładanych później kremach, balsamach bądź masłach. Co warto peelingować? Odpowiedź jest prosta – tak naprawdę wszystko! Jednak najczęściej wykonywane są peelingi twarzy, ciała, dłoni i stóp, a także skóry głowy. Wszelkiego typu peelingi możemy kupić w dowolnej drogerii, jednak dla wielbicieli tworzenia wszystkiego samemu, mamy kilka propozycji na zrobienie ich własnoręcznie, przy wykorzystaniu naturalnych składników, które prawdopodobnie każdy ma w swoim domu.
- Peeling cukrowy do skóry głowy – do przygotowania będzie potrzebna niewielka ilość szamponu i 3 łyżeczki cukru. Po wymieszaniu tych dwóch składników ma powstać gęsta konsystencja, którą z łatwością będziemy w stanie nałożyć na umyty wcześniej skalp i wykonać masaż. Opcjonalnie można dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, który ze względu na swoje antybakteryjne działanie sprawdzi się w przypadku problemów z łupieżem. Po ok.10 min należy obficie spłukać skórę głowy wodą.
- Peeling kawowy do ciała – pół szklanki kawy mielonej zalewamy wrzątkiem. Po ok 10 minutach można odlać nadmiar wody. Do przygotowanej papki warto dodać kilka kropli żelu pod prysznic lub dowolnego olejku. Mieszaninę wcieramy w ciało wykonując przy tym delikatny masaż skóry, a następnie zmywamy wodą. Aby peeling był mocniejszy można dodać dodatkowy składnik jakim jest brązowy cukier – taka mikstura będzie idealna zwłaszcza do walki z cellulitem.
- Peeling z płatków owsianych do twarzy – potrzebne będą 3 łyżki zmielonych płatków owsianych, łyżka miodu, łyżeczka soku z cytryny i ciepła woda. Płatki owsiane zalewamy wodą, zostawiamy je na ok. 10 min, po czym dodajemy pozostałe składniki. Po wymieszaniu, otrzymaną papkę nakładamy na skórę twarzy i zostawiamy na ok. 15 min, po czym obficie spłukujemy. Peeling ma na celu nawilżenie, odżywienie oraz rozjaśnienie cery.
MASECZKI DO TWARZY
Za sprawą maseczek możemy odżywić, nawilżyć i oczyścić skórę twarzy. Maseczki potrafią także poprawić koloryt cery oraz nadać jej blasku, dzięki czemu będzie wyglądała na wypoczętą oraz młodszą. Maseczki to bardzo wygodny sposób pielęgnacji, gdyż po ich nałożeniu możemy wrócić do codziennych czynności i np. przyrządzać kolację lub oglądać serial. Na rynku jest dostępnych wiele maseczek, przeznaczonych na różne problemy i do każdego typu cery, jednak my znowu mamy dla Was kilka propozycji na samodzielne ich przygotowanie z naturalnych składników.
- Maseczka węglowa – potrzebne będą 1 łyżka żelatyny, 2 łyżki wody, pół łyżki sproszkowanego węgla aktywnego. Wszystko należy ze sobą wymieszać i odczekać kilka minut, aż zgęstnieje i uzyska przyjemną do nakładania formułę. Produkt należy zmyć, gdy zastygnie na twarzy. Maseczka z węglem ma działanie oczyszczające, dlatego dedykowana jest cerom problematycznym, tłustym i zanieczyszczonym.
- Maseczka z kurkumy – do jej wykonania potrzebujemy łyżkę zmielonej kurkumy, łyżeczkę soku z cytryny, pół łyżki naturalnego miodu i dwie łyżki jogurtu naturalnego. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i nakładamy na cerę na ok. 15-20 min, a następnie zmywamy produkt letnią wodą. Kurkuma ma właściwości antyoksydacyjne, dlatego świetnie sprawdzi się w walce z przebarwieniami i zmarszczkami. Maska z kurkumy pomoże także przy złagodzeniu stanów zapalnych skóry.
- Maseczka z awokado – pół dojrzałego awokado, łyżka jogurtu naturalnego i łyżka płatków owsianych to wszystkie niezbędne składniki. Awokado należy rozgnieść lub zmiksować i wymieszać z pozostałymi produktami. Mieszankę przed nałożeniem należy odstawić na ok. 10 min, aby płatki owsiane mogły w tym czasie rozmięknąć. Maseczkę nakładamy standardowo na ok. 15 min, po czym zmywamy wodą. Maseczka z awokado przeznaczona jest głównie dla cery suchej i wrażliwej, gdyż ma działanie nawilżające, kojące oraz odżywcze dla skóry.
Odpowiednia pielęgnacja ciała powinna być rutyną, która będzie dostarczać naszej skórze nie tylko właściwości upiększające, ale także będzie dla nas błogim relaksem po ciężkim dniu pracy. Pamiętamy także, że najlepsze efekty daje połączenie kilku działań, dlatego polecamy raz na jakiś czas wykonać pełny pakiet domowego SPA – nałożyć maseczkę na twarz, wykonać peeling całego ciała, a na koniec wskoczyć do wanny pełnej gorącej i pachnącej wody.