Aktywność fizyczna zapewnia wiele korzyści dla naszego zdrowia. Oprócz naocznych zmian w postaci wyrzeźbionej sylwetki, poprzez ruch można zwiększyć wydolność organizmu czy poprawić samopoczucie za sprawą wydzielanych endorfin. Aktywność fizyczna to także doskonały sposób dbania o zdrowie, dzięki któremu możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu chorób, a z niektórymi nawet walczyć jak w przypadku osteoporozy, przy której świetnie sprawdzają się ćwiczenia oporowe.
Sposobów na ruch jest wiele, jednak dzisiaj przybliżymy ideę treningów oporowych, które zyskują coraz większe zainteresowanie. Ćwiczenia oporowe to popularna forma ruchu nie tylko dla młodych osób ćwiczących w domu bądź na siłowni, ale także dla osób starszych, dla których ćwiczenia te niekiedy zalecane są jako forma rehabilitacji na wiele schorzeń.
Czym jest trening oporowy?
Trening oporowy nazywany jest także treningiem siłowym. Uznawany jest za jedną z bardziej efektywnych form ruchu, gdyż dzięki niej możemy nie tylko pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, ale również poprawić masę mięśniową i zwiększyć siłę. Ćwiczenia oporowe charakteryzują się pobudzeniem mięśni do pracy poprzez użycie własnego ciężaru ciała lub podczas oporu zewnętrznego z wykorzystaniem specjalnych maszyn, hantli, gum czy ciężarów.
Jakie korzyści dla zdrowia przynoszą ćwiczenia oporowe?
- wzrost masy mięśniowej
- zwiększona siła
- większa wytrzymałość
- spalanie kalorii
- modelowanie sylwetki
- podtrzymanie kondycji
- poprawa samopoczucia
- wzmocnione stawy, ścięgna i kości.
Ćwiczenia oporowe a walka z osteoporozą
Sesje ćwiczeń oporowych to jedna z częściej rekomendowanych form aktywności fizycznej dla osób walczących z chorobą układu kostnego oraz osób po 50. roku życia, które profilaktycznie chcą wzmocnić swoje kości i zminimalizować ryzyko ewentualnych urazów.
W Warszawie i Poznaniu popularnością cieszą się centra OsteoStrong, które posiadają specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń oporowych. Biomechaniczne maszyny Spectrum pozwalają na efektywną stymulację wzrostu tkanki kostnej przy wykorzystaniu prawa Wolffa. Prawo zakłada m.in., że obciążanie tkanki kostnej stymuluje jej tworzenie. Przy regularnej stymulacji kości można uzyskać efekt formowania się beleczek kostnych wzdłuż linii sił mechanicznych, które działają na kość, wskutek czego rośnie nowa, zdrowa tkanka kostna.
Maszyny Spectrum wykorzystywane są w centrach OsteoStrong na całym świecie, a ćwiczenia na nich dedykowane są głównie chorym na osteoporozę, osobom mającym siedzący tryb pracy, cukrzykom typu II, osobom amatorsko i wyczynowo uprawiającym sporty oraz generalnie, każdemu kto boryka się z bólami kostno-stawowymi. Treningi oporowe pozwalają wzmocnić stawy i ścięgna, wyeliminować różnego typu bóle, zredukować zaburzenia równowagi, ustabilizować postawę i przede wszystkim zwiększyć masę oraz siłę mięśni.
Innowacyjna metoda OsteoStrong przyniesie oczekiwane rezultaty tylko wtedy, gdy będziemy dbać o systematyczność ćwiczeń. A ponieważ nie pochłaniają one dużo czasu to mogą z nich korzystać nawet osoby zabiegane i mające wiele obowiązków w ciągu dnia. Przyjmuje się, że wystarczy tylko jedna sesja ćwiczeń oporowych tygodniowo przez 10 minut, dzięki której przy minimalnym wysiłku nastąpi odbudowa gęstości tkanki kostnej.
Nowoczesna metoda OsteoStrong to także idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią klasycznych ćwiczeń na siłowni lub mają obawy co do treningów bez nadzoru profesjonalisty. Sesje ćwiczeń oporowych w centrum OsteoStrong odbywają się pod czujnym okiem fizjoterapeutów, którzy dobierają ćwiczenia, ich intensywność oraz serię powtórzeń indywidualnie do potrzeb i możliwości każdej osoby. Treningi z fizjoterapeutą pozwalają również na pogłębienie swojej wiedzy np. z zakresu pracy poszczególnych mięśni czy najczęstszych przyczyn doskwierającego nam bólu.